
Każdy z nas chciałby uniknąć wszelkich błędów montażowych. Wymienimy te z którymi najczęściej się spotykamy:
POBIERZ BROSZURĘ PDF CO SPRAWDZIĆ
To element konstrukcyjny każdej szyby zespolonej oddzielający od siebie pojedyncze tafle szkła. Podstawowym materiałem do wykonywania ramek dystansowych było aluminium, które jako że jest dobrym przewodnikiem ciepła powodowało powstawanie mostka cieplnego po obwodzie całej szyby zespolonej. Stąd postanowiono zastąpić je innym materiałem.
Na rynku można spotkać kilka rodzajów ciepłych ramek dystansowych, min. , ramka Chromatech (Ψ= 0,047), ramka TPS (Ψ= 0,037), ramka Swisspacer V(Ψ=0,032).Dla porównania ramka wykonana z Aluminium ma Ψ= 0,075.
Dzięki zastosowaniu tylko ciepłej ramki możemy poprawić współczynnik Uw całego okna o ok 7-14% 🙂 oraz pozbyć się z szyby skraplającej się pary wodnej.
Element okucia, dzięki któremu możemy otworzyć skrzydło pod kątem jaki chcemy,a ono nie zamknie się czy też nie uderzy w ścianę pod wpływem wiatru czy przeciągu.
Im więcej tym lepiej ale tylko wtedy, gdy podąża za tym większa głębokość profila okiennego. Często producenci robią tzw. chwyty marketingowe polegające na tym, iż do danego typu profila pięciokomorowego dodają jeden dodatkowy podział i powstaje profil sześciokomorowy o takiej samej głębokości zabudowy. Parametry termiczne pozostają bez zmian.
Możemy wyróżnić trzy klasy kształtowników: klasa A (ścianki widoczne o grubości co najmniej 2,8mm; ścianki niewidoczne co najmniej 2,5mm), klasa B (odpowiednio 2,5mm i 2,0mm), klasa C nie określa minimów, deklaruje je producent.
Kontaktron jest czujnikiem zintegrowanym z oknem lub okuciem wykrywający otwarcie okna. Warto go zamontować i zintegrować z systemem alarmowym domu.
Jest to wielokomorowy profil na stałe połączony z oknem, jest on wyposażony w uszczelkę lub między nim a ramą jest przyklejona taśma rozprężna. Listwy te ułatwiają transport okien, montaż parapetów oraz wykonywanie montaży warstwowych oraz w strefie docieplenia.
Poniżej profil okienny z listwą podparapetową z uszczelką.
Służą do łączenia okien w zestawy, np. okna narożne, wykusze, łączenie okien balkonowych. Można wyróżnić łączniki: grzybkowe, kątowe, rurowe, statyczne. Poniżej kilka przykładowych łączników.
Kontrolując montaż warto zwrócić uwagę na to czy między łącznik a ramę okna zastosowano taśmę rozprężną, dzięki której unikniemy przewiewów na styku tych elementach. Ważne jest także prawidłowe skręcenie ramy okna z łącznikiem, aby konstrukcja się nie rozeszła.
Jest to montaż wykonany w ten sposób w którym to przestrzeń między murem a oknem składa się z trzech warst:
Stosowana w skrzydłach rozwierno-uchylnych, możliwa do uzyskania po przekręceniu klamki okiennej w odpowiednie położenie. Między ramą a skrzydłem powstaje niewielka szczelina zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza.
Jest to element dodatkowy okna, który ma na celu dostarczać świeże powietrze do mieszkania lub domu w przypadku występowania wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej oraz wentylacji hybrydowej. Ze względu na sposób otwierania się nawiewników możemy wyróżnić:
1. Nawiewniki ręczne w których to sami decydujemy o tym, kiedy nawiewnik będzie włączony, nawiewniki tego typu nie chronią przed stratami energii cieplnej
2. Nawiewniki automatyczne – wyróżnimy tytaj nawiewniki ciśnieniowe, w których to różnica ciśnień powoduje otwarcie bądź zamknięcie nawiewnika; drugi typ nawiewników to nawiewniki higrosterowane czyli sterowane wilgotnością powietrza wewnątrz pomieszczenia – jeżeli wilgotność wzrasta nawiewnik zaczyna się otwierać.
Korzyści ze stosowania nawiewników:
1. Niewykraplanie się pary wodnej na oknach i nadprożach.
2. Eliminacja pleśni i grzyba.
3. Mniejsze straty ciepła w porównaniu do tradycyjnego otwierania lub uchylania okna (dotyczy to nawiewników automatycznych).
4. Komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia przeciągu po dolnych partiach ciała (jak przy uchylonych oknach).
Pamiętajmy, że jedynym prawidłowym sposobem doprowadzenia powietrza do budynków z wentylacją grawitacyjną i mechaniczną wywiewną są urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegród zewnętrznych. Miejsce ich umieszczenia powinien zaprojektować architekt danego projektu.
Standardowo w drzwiach balkonowych występuje próg o wysokości ościeżnicy czyli ok 60 mm w zależności od systemu profili okiennych. Próg niski zgodnie z normą DIN 18030 nie może przekraczać wysokości 20 mm. Próg taki jest zbudowany najczęściej z tworzywa i Aluminium. Część tworzywowa zbudowana jest z kilku komór wypełnionych powietrzem. Stanowi to barierę termiczną. Aluminiowe wykończenie ma za zadanie stabilizować całość konstrukcji.
Aby prawidłowo zamontować taki próg należy użyć poszerzenia. Poszerzenie powinno być skręcone z progiem wkrętami. Próg należy zamontować na równej wypoziomowanej powierzchni. Powinien on być zamocowany poprzez dyble do podłoża. Próg należy też odizolować folią przeciwwilgociową od podłoża.Jeżeli próg jest prawidłowo zamontowany wówczas stabilnie trzyma się podłoża, nie przemarza i nie przepuszcza wody, nie skrapla się na nim woda.
Niskiego progu nie powinno się montować bez poszerzeń !!!
Jest to część konstrukcji okna, która odpowiada za prawidłowe otwieranie i zamykanie okna. Do elementów okucia zaliczymy elementy montowane na skrzydle okiennym (zasuwnica, rozwórka) oraz na ramie (zawiasy, zaczepy obwodowe). Okucia wpływają bezpośrednio na poprawę komfortu użytkowania okien i pomieszczeń.
Możemy je wzbogacić o dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort eksploatacji. Zaliczymy do nich: mikrowentylację, blokadę błędnego obrotu klamką, stopniowanie uchyłu, hamulec rozwarcia w klamce, zatrzask balkonowy.
Bardzo ciekawym i użytecznym rozwiązaniem jest okucie”Tilt-first” (najpierw uchył). Rozwiązanie to ma na celu blokowanie skrzydła w pozycji uchyłu po przekręceniu klamki o 90 stopni poziomo, co nie pozwala na przejście skrzydła z pozycji uchylenia do otwarcia okna. Dopiero przekręcając klucz zwalniamy blokadę, a tym samym mamy możliwość otworzenia okna. Rozwiązanie to gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo oraz jednocześnie umożliwia wietrzenie pomieszczenia przy uchylonym oknie.
1- okno można otworzyć tylko używając klucza
2- okno można uchylić
Jest to właściwość okna, która różnicuje okna i drzwi balkonowe w zależności od odporności na wielokrotne otwieranie i zamykanie skrzydeł. Okno po wykonaniu badania nie powinno ulec uszkodzeniom lub odkształceniom łącznie z obluzowaniem okuć, zamknięć lub ich połączeń, złączy lub uszczelek chroniących przed wpływami atmosferycznymi, które mogłyby spowodować, że okna i drzwi stałyby się nieprzydatne do zamierzonego użytkowania. Badania są prowadzone dla następujących cykli otwarć i zamknięć 5000, 10000, 20000.
Obliczenie wartości obciążenia wiatrem konstrukcji budowlanych (w tym okien) jest zadaniem projektantów. Na to jakie warunki ma spełniać decyduje wysokość budynku, położenie budowy oraz strefa wiatrowa.
 
Okucia chowane to takie w których nie widać strony zawiasowej. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka estetyka okna, brak konieczności stosowania osłonek na zawiasy oraz likwidacja mostka termicznego na górnym zawiasie.
Podsumowując kwestie profila okiennego należy głównie zwrócić uwagę na to czego oczekujemy od okien. Jeżeli mamy wybierać okna energooszczędne to takich profili szukajmy. Sama klasa profilu czy ilość komór jest mało istotna z punktu widzenia całego okna. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich elementów okna (profil, szyba, okucie) w całość jest gwarancją zadowolenia. Bardzo dużym błędem przy wyborze okien jest też kierowanie się doświadczeniem producenta profili a nie producenta okien. Często Inwestorzy okna nazywają nazwą profila, a tak naprawdę jest to tylko jeden z elementów całego okna. W tym względzie najważniejszy jest Producent, który to wykona okna zgodnie z technologią użyczoną mu przez systemodawcę profili okiennych.
Profil okienny inaczej zwany kształtownikiem okiennym to podstawowy element z jakiego jest wykonane okno PVC (nieplastyfikowany polichlorek winylu). Profile okienne można podzielić na wiele grup w zależności od kryterium podziału.
I tak możemy je podzielić ze względu na funkcje jakie pełnią w konstrukcji okiennej na:
1. Profile główne – np.ościeżnica, skrzydło, słupek stały
2. Profile dodatkowe – np. listwa przyszybowa, listwa transportowa, poszerzenia
Kolejny podział wynika z głębokości zabudowy, która jest powiązana z ilością komór w danym systemie :
1. Profile 68-73mm
2. Profile 82-83mm
3. Profile 90-93mm
Im większa jest głębokość profila tym więcej może mieć komór i być cieplejszym.
Na rynku wyróżnia się również podział ze względu na tzw. klasę profili okiennych i dzielimy je na:
1. Profile klasy A (kształtowniki, gdzie powierzchnia widoczna jest większa lub równa 2,8mm a niewidoczna jest większa lub równa 2,5mm)
2. Profile klasy B (kształtowniki, gdzie powierzchnia widoczna jest większa lub równa 2,5mm a niewidoczna jest większa lub równa 2,0mm
3. Profile klasy C – brak jest tutaj wymagań, wielkości deklaruje producent
Należy pamiętać, iż klasa profilu nie ma wpływu na wartości właściwości okien.
Ilość komór w profilu to kolejne kryterium podziału (ulubione dla INWESTORÓW) i wyróżniamy tutaj profile:
1.trzykomorowe – obecnie praktycznie nie sprzedawane w Polsce.
2.czterokomorowe
3.pięciokomorowe – wiodące na rynku
4.sześciokomorowe – najczęściej wykorzystywane w oknach energooszczędnych i pasywnych
Pamiętajmy jednak, że nie ilość komór jest najważniejsza tylko współczynnik przenikania ciepła Uf profila.
System uszczelnienia dzieli profile na:
1. Profile AD – to profil okienny, gdzie występują dwie uszczelki przylgowe- zewnętrzna i wewnętrzna.
2. Profile MD – to profil okienny, gdzie występują dwie lub trzy uszczelki przylgowe – zewnętrzna (nie zawsze), środkowa i wewnętrzna.
Ze względu na budowę można dokonać podziału na:
1.Profil zlicowany -ma zewnętrzne krawędzie skrzydła i ościeżnicy są względem siebie w tej samej płaszczyźnie.
2.Profil niezlicowany – zewnętrzne krawędzie skrzydła i ościeżnicy są w różnych płaszczyznach.
3.Profil półzlicowany – zewnętrzne krawędzie skrzydła i ościeżnicy są częściowo przesunięte względem siebie, ale nie leżą w tej samej płaszczyźnie.
Poniżej kilka wybranych profili obecnych na rynku przeznaczonych do domów energooszczędnych i pasywnych.
Mówi nam jak szczelne jest okno pod naporem ciśnienia. Wyróżnia się 4 klasy przepuszczalności powietrza. Im wyższa klasa przepuszczalności powietrza tym szczelniejsze okno. Powinniśmy wybierać okna co najmniej w 3 klasie przepuszczalności.
Jest to cała gama profili, która pozwala na manewrowanie wymiarami szerokości całkowitej okna, czasami też głębokości poprzez ich połączenie systemowe z kształtownikiem ramy. Możemy stosować pojedyncze poszerzenia lub ich łączone kombinacje. Poszerzenia najczęściej stosujemy w budynkach tzw. Stanu surowego bez wykonanej wylewki jako element wypełniający dół otworu okiennego. Inne ich zastosowanie to wypełnienie miejsca w przypadku występujących węgarków przy wymianie starych skrzyniowych okien drewnianych na nowe PVC. Inne przeznaczenie poszerzeń okiennych to wypełnienie otworu między oknem a nadprożem w przypadku montażu rolet zewnętrznych do zabudowy.
Przykłady zastosowań:
Bardzo ważną kwestią związaną z zakupem stolarki okiennej jest pomiar otworów okiennych. Ideałem byłoby, gdyby na etapie projektu były ustalone wszelkie szczegóły, ale rzeczywistość jest inna. Otwory często odbiegają wymiarami od tych z projektu i na etapie budowy często dochodzi do korekt ze strony inwestora. To powoduje, że przed zamówieniem stolarki należy dokonać dokładnego pomiaru otworów na budowie.
Na pomiarze powinniśmy:
1. Dokładnie zmierzyć szerokości i wysokości otworów i na podstawie tego ustalić wymiary stolarki z uwzględnieniem luzów montażowych (szczelin dylatacyjnych), jakie zaleca producent stolarki.
2. Sprawdzić prostoliniowość otworów i sposób przygotowania ościeży. Jeżeli ościeża są krzywe, nierówne należy je wyrównać
3. Ustalić sposób montażu okien (standardowy, warstwowy, w warstwie ocieplenia).
4. Ustalić i nanieść „poziomy 0” wylewek jeżeli nie jest to ustalone. Dobrze jest posługiwać się niwelatorem.
5. Omówić funkcje stolarki i kierunki otwierania.
Prawidłowy pomiar to początek sukcesu montażowego.
Rolka ryglująca to element okucia,który odpowiada za dociśnięcie skrzydła do ramy. Rygluje się ona o zaczep. Poniżej przykładowe rolki firmy ROTO. Jest pokazana rolka typu E z regulacją docisku, typu P rolka antywłamaniowa z regulacją docisku i typu V antywłamaniowa z regulacją docisku oraz regulacją pionową.
W tym zakresie są dwie klasy (I i II) mówiące nam o tym jaką siłę musimy użyć, aby otworzyć i zamknąć okno. W klasie I siła wynosi 100N (około 10kg), natomiast w klasie II odpowiednio 30N (około 3kg). Jest to ważny parametr okna zwłaszcza wtedy, gdy przyszłymi użytkownikami produktu będą osoby niepełnosprawne lub dzieci.
Dzięki temu rozwiązaniu w zależności od systemu okuć mamy możliwość regulowania stopnia odchylenia płaszczyzny skrzydła od 3 do 7 różnych położeń. To bardzo przydatna funkcja szczególnie w oknach znajdujących się w pomieszczeniach, w których powstają nadmiary wilgoci. Skrzydło uchylone i zablokowane na dowolnym stopniu uchylania jest także zabezpieczone przed samoczynnym zatrzaśnięciem przez przeciąg.
Podstawowym elementem okna jest (oprócz profila i okuć) szyba zespolona. W zależności od ilości połączonych szyb możemy wyróżnić:
1. szyby jednokomorowe – najczęściej obecnie stosowane, o współczynniku Ug=1.0-1.1 W/m2K, zbudowane są one z dwóch szyb typu float w tym jednej z powłoką niskoemisyjną połączone ramką dystansową, przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem
2. szyby dwukomorowe – stosowane w budynkach energooszczędnych i pasywnych o współczynniku Ug= 0.5-0.8 W/m2K, zbudowane one są z trzech szyb typu float w tym dwóch z powłoką niskoemisyjną połączone dwoma ramkami dystansowymi, przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem
Poniżej budowa szyby jednokomorowej.
Jeżeli szukamy okien energooszczędnych to powinniśmy wybrać okna z pakietami dwukomorowymi oraz z tzw. „ciepłą ramką dystansową”.
Szyby oceniamy na podstawie parametrów:
1. Współczynnik Ug
2. Współczynnik Lt
3. Współczynnik G
Szyby zespolone mogą występować w różnych kombinacjach z szybami specjalnymi.
Do szyb tych zaliczymy:
1. Szyby dźwiękochłonne
2. Szyby bezpieczne
3. Szyby o podwyższonej odporności na włamanie
4. Szyby ornamentowe
5. Szyby hartowane
Ma za zadanie chronić w przypadku jej rozbicia, szkło to pęka ale jego kawałki zatrzymuje folia PVB, możemy wyróżnić klasy O1;O2; P1A- które to chronią przed zranieniem przy rozbiciu szyby, utrudniają rozbicie szyby przy gwałtownym zamknięciu okna, np. przez przeciąg. W klasie P2A pełnią też funkcję czasowej ochrony przy próbie włamania bez przygotowania.
SZYBY O PODWYŻSZONEJ ODPORNOŚCI NA WŁAMANIE
Są to szyby warstwowe i podobnie jak szyby bezpieczne dzielą się na kilka określonych klas:
1. P3A i P4A (utrudniają włamanie i zastępują kraty o oczku 150mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10mm);
2. P5B i P6B (utrudniają włamanie i zastępują okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicy 12 mm);
3. P7B i P8B (utrudniają włamanie i zastępują okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicy 16mm).
Pamiętajmy, że jeżeli decydujemy się na tego typu szyby to również należy zainwestować w odpowiedniej klasy okucia antywłamaniowe.
Jeżeli mieszkamy w głośnym mieście lub przy ruchliwej drodze warto jest zainwestować w szyby dźwiękochłonne. Aby okno było bardziej dźwiękochłonne należy dobrać odpowiednie oszklenie. Współczynnikiem,który określa dźwiękochłonności szyby jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną Rw>50db. Efekt ten można uzyskać kilkoma sposobami:
1. Użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm lub grubsze) – zasadniczo im większa jest sumaryczna grubość szkła w szybie zespolonej, tym odpowiednio lepsza izolacja akustyczna,
2. Zastosowaniem tafli o różnej sprężystości – wykorzystuje się tutaj właściwości tłumiące szkła klejonego (bezpiecznego),
3. Zróżnicowanie grubości szkła, efekt poprawy tłumienia uzyskuje się, gdy obie tafle różnią się grubością o przynajmniej 50 % (np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm). Można w ten sposób uzyskać poprawę tłumienia o 2-5 dB. Jest to jedna z najtańszych metod poprawy własności akustycznych szyby zespolonej,
4. Zastosowanie wypełnienia przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim.
Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem nie wpływa na własności akustyczne szyby. Sposób instalacji szyby nie zmienia izolacji dźwiękowej, np. w zestawie 44.4/16/4 szyba klejona (antywłamaniowa) może być zainstalowana zarówno jako zewnętrzna, jak i wewnętrzna.
Przykładowo dla szyby jednokomorowej o budowie 4/16Ar/4T współczynnik Rw wynosi 31db, jeżeli jedną z szyb pogróbimy to dla 6/16Ar/4 Rw=34 db, a dla 8/16Ar/4 Rw=35db
To szyba składająca się z trzech szyb zespolonych oddzielonych od siebie dwoma ramkami dystansowymi, obecnie najczęściej stosowana do okien energooszczędnych i pasywnych, przykładowa budowa pakietu: 4T/18Ar/4/18Ar/4T grubość 48mm parametr Ug=0,5W/m2K
Po otwarciu dwóch kwater okna brak jest słupka, jest on połączony ze skrzydłem tzw. biernym, stosuje się to rozwiązanie w przypadku okien tarasowych.
Szkło samoczyszczące to odpowiedź producentów szyb na potrzebę efektywnego utrzymania szklanych powierzchni w czystości. Szkło takie pokryte jest specjalną powłoką, która przyczynia się do rozkładu zanieczyszczeń organicznych, a w momencie kontaktu z wodą zanieczyszczenia są zmywane ze szklanej powierzchni. Ogranicza to konieczność i częstość mycia. Szkło samoczyszczące ma właściwości hydrofilowe, dlatego woda zamiast skupić się w krople tak jak to jest na zwykłym szkle rozpływa się po powierzchni, a na szybie nie pozostają nieestetyczne zacieki.
Obecnie na rynku coraz częściej mamy do czynienia z technologią wklejanej szyby. Technologia ta pozwala na zwiększenie możliwości wykonania okien o większych wymiarach oraz w niektórych systemach okiennych eliminuje wzmocnienie ze skrzydła okiennego. Szyba wklejana staje się elementem nośnym całej konstrukcji. Dzięki temu eliminujemy konieczność częstych regulacji, ponieważ skrzydło nie opada.
Technikę wklejanej szyby warto stosować w dużych balkonach oraz oknach łukowych.
Innym argumentem przemawiającym za tą technologią jest szczelność okien na obwodzie. Może to powodować polepszenie współczynnika przenikalności ciepła “liniowego” , co za tym idzie, może nieco polepszyć się także współczynnik całego okna oraz jego szczelność na przepuszczanie powietrza.
Technologia ta poprawia również dźwiękoszczelność oraz antywłamaniowość okien.
System MOWO jest systemem mocowania okna w warstwie ocieplenia. Jest to pierwsze na rynku kompletne rozwiązanie tego typu. Na system ten składają się elementy nośne (PR 007) z których wykonuje się wokół otworu okiennego ramę nośną dla konstrukcji okiennej. Są one przytwierdzone do ściany za pomocą kleju szybkowiążącego (SP340) przenoszącego obciążenia oraz śrub zabezpieczających
Do ramy nośnej dodatkowo mocuje się klin izolacyjny (PR008), który poprawia izolacyjność cieplną połączenia.
Elementem uszczelniającym połączenie okna z ramą nośną jest taśma rozprężna multifunkcyjna (np. iLLmod Trio).
System JB-D firmy SFS intec to system montażu okien w warstwie ocieplenia. W rozwiązaniu tym okna, dzięki specjalnym konsolom i wspornikom, wysunięte są poza lico muru. Dzięki temu okno z jednej strony jest solidnie zamontowane, z drugiej doskonale izolowane z wszystkich stron materiałem izolacyjnym takim jak pianka, styropian lub wełna mineralna. W konsekwencji nie tworzą się mostki cieplne a budynek nie traci ciepła.
Poniżej kilka ciekawych materiałów do ściągnięcia:
System JB-D instrukcja montażu
Jest to system konsol i wsporników służący do montażu okien w warstwie docieplenia w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Montaż taki daje kilka korzyści:
1.eliminuje mostki termiczne w obszarze połączenia okna z murem
2.korzystniej rozkłada temperaturę we wnęce okiennej
3.oszczędza energię
Wykonane są z kauczuku syntetycznego, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami w zakresie odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych bez zmian w ciągłości jego struktury. EPDM jest odporny na warunki atmosferyczne, różnicę temperatur w zakresie +110 °C do -40 °C. Najlepsze właściwości posiada jako czarny bez dodawania pigmentów, które to osłabiają właściwości mechaniczne uszczelki.
Wykonane są z termoplastycznego elastomera poliestrowego, charakteryzują się gładką powierzchnią i dużą odpornością na promieniowanie UV i działanie wysokich temperatur, cechuje je wyśmienita udarność i elastyczność w temperaturze pokojowej jak i w niskich temperaturach.
Jest to współczynnik przepuszczalności energii wyrażony w %, podający stosunek całkowitej przepuszczalności energii szyby do padającej na nią energii słonecznej, w skrócie podaje nam jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę zostaje przepuszczona do wnętrza pomieszczenia. Wartość tego współczynnika ma ścisły związek z rodzajem szyby jaka została użyta do przeszklenia konstrukcji okiennej..
Z angielskiego light transmission opisuje stosunek ilości światła słonecznego, które zostaje przepuszczone przez szybę zespoloną, do ilości światła, które do niej dociera. Określany jako całkowita przepuszczalność światła i podawany jest w procentach. Im wyższy % przepuszczanego przez szybę światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.
Mówi nam o ilości energii w watach jaką tracimy przez ramy okienne. Wartość tego współczynnika wpływa na wartość współczynnika Uw całego okna.
Mówi nam o ilości energii w watach jaką tracimy przez przeszklenie. Wartość tego współczynnika wpływa na wartość współczynnika Uw całego okna.
Liniowy współczynnik przenikania ciepła spowodowany połączonymi efektami oszklenia, ramki dystansowej i ramy. Jego wielkość uzależniona jest od zastosowanej ramki dystansowej.
Jest to współczynnik przenikania ciepła i mówi nam o ilość energii w watach (W) jaka przenika przez okno o określonej powierzchni przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1K (1K=1C1°C). Jego znajomość pozwala nam na obliczenie wartości strat energii cieplnej, która przez nie ulatuje. Im jego wartość jest mniejsza tym większe mamy oszczędności energii. Współczynnik ten obliczamy ze wzoru :
Mówi nam o odporności konstrukcji, a szczególnie skrzydeł okiennych na oddziaływanie dodatkowych sił działających w ich płaszczyźnie (racking) jak i prostopadle do ich płaszczyzny (skręcenie statyczne). Zdolność konstrukcji okna do przejmowania tego typu sił bez widocznych trwałych odkształceń powodujących utratę właściwości funkcjonalnych okien nazywamy odpornością mechaniczną. Wyróżnimy tutaj 4 klasy wytrzymałości, im wyższa klasa tym większa odporność konstrukcji do przejmowania obciążeń.
Jest to współczynnik przepuszczalności energii całkowitej okna, liczony jest jako iloczyn współczynnika G oraz wartości współczynnika zmniejszającego Z urządzeń przeciwsłonecznych. Jeżeli na oknie nie stosuje się żadnych urządzeń przeciwsłonecznych typu rolety, żaluzje, wówczas współczynnik Gf równa się współczynnikowi G. Im wyższa procentowa wartość współczynników przepuszczalności energii „g” lub „Gf”, tym większe pasywne zyski energii, tym bardziej pod wpływem słońca będą się nagrzewać pomieszczenia. Wykorzystanie zjawiska przenikalności energii może mieć swoje dobre i złe strony. Zimą, wykorzystanie energii słonecznej i ciepła szyb do poprawy bilansu energetycznego obiektu prowadzi wprost do oszczędności na kosztach ogrzewania, to dobra strona zjawiska. Latem, wysoka przenikalność energii może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i strat energii związanych z obniżaniem temperatury w pomieszczeniach, np. przy pomocy klimatyzatorów, to zła strona zjawiska.
Mówi nam o tym jak zachowują się okna pod wpływem ulewnych deszczy w połączeniu z silnymi porywistymi wiatrami. Mamy aż 10 klas wodoszczelności dla okien nieosłoniętych zaczynając od klasy 1A do klasy 9A oraz klasę specjalną Exxxx, gdzie w miejsce xxxx wpisywana jest wartość ciśnienia większego niż 600Pa.
Wzmocnienie stalowe w oknach PVC to konieczność, w przeciwieństwie od okien drewnianych okna PVC ulegają odkształceniom i muszą być dodatkowo stabilizowane. Na okno działają zarówno siły własne (wynikają zkonstrukcji, budowy i wagi okna) jak i użytkowe (wywołane przez użytkownika i czynniki atmosferyczne jak wiatr, silne opady). Wzmocnienie stalowe wykonane jest z blachy ocynkowanej stalowej.
Kupując okna warto zwrócić uwagę na kilka elementów związanych ze wzmocnieniem:
1. Czy zastosowano wzmocnienie o odpowiedniej grubości zgodnie z zaleceniami producenta profili okiennych? Inne wzmocnienie będzie w oknach niewielkich, inne w dużych a jeszcze inne w kolorowych.
2. Czy wzmocnienie umieszczono na całej długości profila, w jednym kawałku?
3. Czy kształt wzmocnień odpowiada dokumentacji technicznej systemodawcy profili okiennych PVC?
Wadą wzmocnień stalowych w oknach PVC jest to, iż stal jest dobrym przewodnikiem cieplnym i pogarsza znacznie współczynnik Uw w oknach. Zastąpienie stali innym rozwiązaniem, które tak jak stal będzie stabilizowało całąkonstrukcję jest wzmocnieniem termicznym. Część firm wykonuje profile w których szyba pełni rolę stabilizatora poprzez zastosowanie systemu wklejanej szyby. Inne firmy stosują wzmocnienia kompozytowe. Na rynku występują także rozwiązania, gdzie stal jest połączona z kompozytem eliminującym mostek termiczny lub w stali jest dodatkowe ocieplenie z pianki PUR.
Każde wyprodukowane okno i wprowadzone do sprzedaży powinno być oznaczone znakiem CE, potwierdza on, że produkt spełnia wymagania odpowiedniej specyfikacji technicznej, jaką jest norma wyrobu lub aprobata techniczna, a producent dokonał oceny zgodności i wystawił deklarację zgodności.
wordpress theme powered by jazzsurf.com